ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Grafové formace

 

Úvod

 

Na grafu ihned poznáte, že se na trhu něco děje, vidíte, kdy je o akcii zájem, kdy jsou lepší výsledky společnosti, než bylo očekávání (nebo naopak). Vidíte i nesmyslnou euforii, nákupní horečku, bublinu i její prasknutí. Váhání trhu nebo obavy z pádu. Graf nám zobrazuje poměr mezi nabídkou a poptávkou.

 

Díky elektronickému obchodování reaguje trh velmi rychle, na každou událost je odezva a v grafu se vám vykreslí rychleji, než si ji přečtete ve zprávách.

 

graf - technicka analyza

 

Na výšeuvedeném příkladu vidíte chování grafu, když společnost Research In Motion Ltd (RIMM) oznámila smluvní vstup na čínský trh (23. října 2007 - akcie posílily o deset procent).

 

 


 

trade - parabolic obchodovani - parabola

 

Parabola (Parabolic Curve) - Tvar grafu, který mám moc rád, protože přináší rychlé zisky a je dobře čitelný, vyžaduje však dostatek zkušeností a odvahy, je po psychologické stránce obtížný. Dobře se obchoduje při růstu i při poklesu. Obvykle je právě třetí báze v polovině paraboly, a přestože se cena zdá vysoká, je stále obrovský a velmi rychlý potenciál k růstu.

 

Sledujeme, kdy se parabola stane téměř vertikálně směřující a hledáme to nejlepší místo pro prodej. Zde se hodí nastavit plovoucí stop, který roste s růstem ceny.

 

Naopak tento graf není oblíbený investory, kteří se snaží obchodovat s dlouhou časovou periodou. Roste-li cena grafu parabolicky vzhůru, tak přijde nevyhnutelný pokles, který bude hodně rychlý, prudký, pro většinu účastníků trhu nečekaný a v momentě, kdy nadšení investorů (a nákupní doporučení analytiků) nezná mezí. Včasné prodeje jsou naprosto nevyhnutelné pro ochranu svých vložených peněz a virtuálních zisků. A nezapomínejte na stop-loss, v případě paraboly to platí dvojnásobně!

 


 

obchodovani - pruraz base pruraz base - priklad

 

Průraz horizontální báze (Flat Base) - Horizontální báze je tvar grafu, ke cena plyne v určitém nevelkém rozsahu po libovolnou dobu. Postupně se zmenšují zobchodované objemy, které naznačují, že už brzy se něco stane. Když dojde k průrazu při velkém (hodně nadprůměrném) objemu, tak je to dobrý signál k obchodu.

 

 

obchodovani - vrstvy obchodovani - vrstva

 

Vrsty (Channel formation) - Když se tvoří z horizontálních bází jednotlivé vrstvy, tak můžeme být v poklidu, protože to je situace, kdy relativně bezpečně, pomalu, ale zdravě akcie poroste, a to jak v kratším i delším časovém rozsahu.

 


 

obchodovani - flag obchodovani - vlajka

 

Vlajka (Flag) - Vlajka je tvar grafu, který se objevuje v průběhu rostoucího (nebo i inverzně - potom klesajícího) trhu. Jedná se o stav, kdy po dobrém růstu se potřebuje nabídka s poptávkou trochu srovnat. Ti, co na růstu vydělali, mají tendenci prodávat, ale protože akcie má sílu a jednalo se o zdravý růst, tak je pokles jenom minimální. Ve chvíli, kdy dojde k průrazu vlajky, je vhodný moment k nákupu, trend pokračuje nahoru, obvykle o podobný skok jako v předchozím růstu.

 

Je to tvar grafu, který rád obchoduji. Obchoduji tak nejraději akcie, které mají historii a jasný trend. V průběhu dobré vlajky se postupně zmenšuje objem obchodů, který pak naopak výrazně vzroste po průrazu. Často tak obchoduji akcie, které vyskočily po dobrých výsledcích, uklidnily vzniklou zvýšenou volatilitu, ale již nastolily jasný trend, který mi pak průraz a objem potvrdí.

 

 

obchodovani - trojuhelnik trade - trojuhelnik

 

Trojúhelník (Triangle) - Trojúhelník může být rostoucí, vodorovný i klesající. S vodorovnou horní nebo dolní linií nebo i symetrický. Obecně pro ně platí obdobná pravidla, jako u vlajky, podstatné jsou objemy. Trojúhelník se může prorazit na obě strany, ale obvykle ve směru dosavadního trendu. Nemám rád rostoucí trojúhelníky, ty naopak většinou znamenají, že přijde pokles, tvar grafu nemá zdravý odpočinek po předchozím růstu.

 


 

trade - Cup and Handle

 

Hrnek s ouškem (Cap and Handle) je tvar v růstovém trendu, který se objevuje po silném a rychlém růstu. Znamená pro nás dobrou šanci na následující růst. Po průrazu je důležitý zvýšený objem obchodu.

 


 

obchodovani - double top obchodovani - double bottom

 

dvojite_dno

 

Tvary M a W neboli Dvojitý vrchol (Double Top) a Dvojité dno (Double Bottom) jsou tvary, které mluví o obratu trendu. Obchodujeme vždy až po uvedeném průrazu, při dostatečném objemu obchodů.

 


 

hlava_a_ramena  hlava - ramena

 

graph Head Shoulders

 

Hlava a ramena (Head and Shlouders) jsou obdobně, jako v předchozím případě, znamením obratu trendu. Vyskytují se na konci růstu, značí začátek poklesu ceny. Někdy nedochází k úplnému obrácení trendu, ale i tak dojde k poklesu. Zkušenosti říkají, že po průrazu zakreslené roviny "krku" můžeme očekávat pokles o velikost "hlavy". K tomuto tvaru dochází po vyčerpání poptávky na konci déledobějšího postupného růstu.

 

 

obraceny Head Shoulders

 

Obrácený tvar hlava a ramena (Inverted Head and Shlouders) jsou obdobně, jako v předchozím případě, znamením obratu trendu. Vyskytují se na konci poklesu, značí začátek růstu ceny.

 


 

objemy obchodu - trik trading

 

Vždy sleduji objemy obchodů - objem nám potvrzuje, jestli se jedná o opravdový průraz tvaru a očekávané směrování trhu. Malý objem je obvykle znamením, že tu máme jenom průraz falešný a je vhodné si najít dobrou chvíli a z obchodu odejít a počkat si na nákup jiný. Těší mě průraz, který je doprovázen velkým objemem obchodů, protože tak se rychle s nákupem posunu do lepších cen. Potom posunu svůj prodejní příkaz nad nákupní cenu a nechám, aby se cena akcie pěkně vyvinula. S malým objemem více riskuji, že se cena vrátí pod průraz, tedy pod úroveň mého nákupu, že nakonec vyprodám na stop-lossu, a nebo, a to je ještě horší, že se budu dlouho držet a s touto akcií v daném cenovém pásmu jen vyčkávat.

 

Barevně si rozlišuji objemy obchodů. Sleduji akcii z různého časového nadhledu.

 

Pro lepší nácvik zkušeností a orientaci ve vývoji trhu doporučuji například na denním grafu si každý den značit šedě takové dny (tj. histogramy objemu obchodů), kde je podprůměrný objem (např. průměr za třicet předchozích dní) nebo nedošlo k podstatné změně ceny. Tmavě nebo světle zeleně si pak označuji dny, které mají objem nadprůměrný a většina obchodů vedla k růstu ceny (i třeba přestože byla zavírací cena nižší než předchozí den). Červeně nebo oranžově potom ty, které mají objem nadprůměrný a většina obchodů vedla k poklesu ceny (i přestože byla zavírací cena vyšší než předchozí den).

 

Takto označený objem je dobrým indikátorem sám o sobě a při zakomponování do znalosti tvaru grafů nesmírně užitečným a silným prostředkem.

 


 

Dále by vás mohla zajímat kapitola Pravidla naší strategie.

 

Tvary, rychlost, technologie