ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Obchodní strategie

 

Úvod

 

Pouze s dodržováním strategie lze na burze úspěšně, systematicky, dlouhodobě a opakovaně obchodovat a mít zisky. Strategie je soubor pravidel, který nás ochrání od ztrát a odpoví nám na otázky, kdy do obchodu vstupovat a kdy vystupovat, tedy kdy nakupovat a kdy prodávat.

 

 

Hledání strategie

 

Kupujte, když kupují velcí hráči

 

Také já jsem dlouho hledal správné strategie. Různých postupů existují tisíce a určitě jsou desítky možností, které dobře vydělávají. Našel jsem si několik takových, u nichž jsem si ověřil, že fungují. Některé z nich se s úspěchem dají i automatizovat. Nakonec jsem ale stejně zakotvil u strategie, kterou popisuji v kapitole Pravidla naší strategie, Tvary grafů a NH-NL grafy pro odhad trendu. Myšlenkou je to, že nakupujete, když mají zájem a nakupují velcí hráči (tj. velké finanční instituce), mají totiž obchod nejlépe promyšlený a pro vývoj ceny akcie jsou nejdůležitější. Když velký hráč při průrazu formace nakupuje, přidám se v ten moment i já, nakoupím a využiji rychlého pohybu ceny. Pak posunu stop příkaz nad svoji nákupní cenu a nechám daný obchod vyvinout. Samozřejmě to platí i obráceně. Strategie mi vyhovuje časovým rámcem, úspěšností i zisky z úspěšných obchodů. Dále mohu nastavit těsný stop-loss a tím mít případnou ztrátu z daného obchodu naprosto minimální. Tuto strategii nelze bohužel dostatečně kvalitně automatizovat, a musím se proto věnovat pravidelnému manuálnímu procházení grafových formací a vyhledávání příležitostí (obchodních tipů). Grafy procházím osobně a prakticky každý den, následně pak zadám obchodní příkazy do systému (Interactive Brokers) a už jenom sleduji, jak se který vyplní.

 

 

 

 

Hledání vlastních indikátorů

 

Historie se opakuje pořád dokola, to platí i u obchodování na burze. Proto můžeme v grafech vyhledávat určité situace (tvary grafu) nebo vypočítávat různé indikátory a stavět na těchto informacích svoji obchodní strategii. Občas se však setkávám s lidmi, kteří hledají strategie již řadu let a pořád nemohou najít nic. Snaží se objevit něco nového, ale nakonec to vzdávají s vysvětlením, že to nejde, protože takto by byl bohatý každý. Ano, není to triviální, je to jako jakékoliv jiné podnikání. Musíte být připraveni, musíte se do problematiky se zakousnout. Něco si nastudujte, nechte si pomoci.

 

Mnoho začínajících traderů zkouší různé indikátory a všemožně je skládá. Prosím, nekombinujte však nesmylně! Je zbytečné je sčítat, když vychází ze stejných čísel. Cílem není vytvořit překombinovaný algoritmus tak složitý, že ho nebudete chápat ani vy sami.

 

Najděte si jeden postup (třeba naši strategii) a ten se naučte obchodovat. Když to nevzdáte hned na začátku, budete úspěšní. Možná vás to bude svádět k různému vylepšení (a určitě je co zdokonalovat), ale alespoň v úvodu si na to dejte pozor - některá vaše zlepšení by mohla být zároveň vaší pastí. Doporučuji vám, abyste si přečetli kapitoly Pravidla naší strategie a Rady a varování.

 

Obchodni strategie