ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Omezení rizika: stop-loss

 

 

Co to je stop-loss

 

Stop-loss je námi zvolená hranice, kdy uzavíráme daný obchod s malou ztrátou a tím se chráníme před ztrátou velkou. Stop-loss bychom měli definovat dopředu a zadat do systému zároveň s nákupním příkazem. Tak máme jistotu, že i když půjde trh proti našemu očekávání, nezpůsobí vážné újmy na našem účtu.

 

Samozřejmost

 

Pro tradera je stop-loss naprostou samozřejmostí a s malou ztrátou z daného obchodu počítá. I několik malých ztrát pak kompenzuje výdělkem větším, který naopak nechá rozrůst. Obvykle se stop-loss nastavuje jako 2 % až 5 % pod nákupním signálem - na základě strategie.

 

Zadávání stop-lossu je pro mě pravidlem

 

Já si samozřejmě stop-loss vždy také zadávám, a to ještě před tím, než odsouhlasím vstup do daného obchodu. Obvykle jeden až dva dolary pod nákupní cenou (tedy někde mezi 1 % až 3 % z daného obchodu, někdy i méně), ale vždy s přihlédnutím ke grafu a průrazům. Přečtěte si o tom více v kapitole Pravidla naší strategie. Podívejte se na příklad mého současného zadání nákupního i prodejního příkazu v obchodní platformě Interactive Brokers.

 

obchodovani - stoploss

 

Naděje umírá poslední

 

Začínající obchodník dělá právě tu častou chybu, že žádný stop-loss nenastaví, anebo dokonce stop-loss průběžně posouvá, protože se prodeje bojí a pevně doufá, že se cena brzo vrátí zpět nahoru. Ano, opravdu se cena vrátit může, ale taky nemusí - a budeme mít v této akcii uvězněné peníze, které mohou až nečekaně rychle mizet. Pořád si budete říkat, že se to už musí obrátit? Podívejte se do historie, nemusí. Takto postupovat není systematické, nejedná se totiž o postup přípustný pro dlouhodobé obchodování, to už jsme mimo naši strategii (resp. mimo jakoukoliv strategii). Porušili jsme obchodní plán, a hlavně riskujeme, že dříve nebo později zdevastujeme náš účet. Právě stop-loss je základní ochrana našich prostředků. Je třeba si uvědomit, že při ztrátě 50 procent musíme následně vydělat 100 procent, abychom se vůbec dostali na původní stav.

 

 

omezeni rizika