ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Pravidla naší strategie

 

Úvod

 

Níže uvádíme tucet pravidel strategie, kterou používáme. Pouze s dodržováním pravidel a strategie lze na burze úspěšně, systematicky, dlouhodobě a opakovaně obchodovat a mít zisky. Jsou to pravidla, jež nás ochrání od ztrát a odpoví nám na otázky, kdy do obchodu vstupovat a kdy vystupovat, tedy kdy nakupovat a kdy prodávat.

 

Pravidla

 

1. Vyberte si vhodný sektor, živé akcie a vyčkejte na čitelné formace grafů


Naučte se rozpoznávat grafové formace, sledujte grafy v několika různých časových rozlišeních a vývoj objemu obchodů vůči obvyklému průměru. Zaměřte se na relativní změny v souvislostech s růstem nebo poklesem světových indexů, indexů sektoru a pozorujte chování změn cen a objemu akcie při ohlašování výsledků společnosti.

 

2. Kupujte akcie až po průrazu


Kupujte akcie, když prorazí trendovou lini nebo tvar grafu. Ujistěte se, že průraz (breakout) způsobil výrazně větší objem, než je průměrný. Velký objem zvyšuje jistotu úspěšného obchodu a naopak. Nekupujte akcie, které vyskočily při průrazu hned příliš vysoko (řekněme více jak čtyři pět procent), a vy jste nestačili nakoupit v průběhu růstu. Je pravděpodobné, že tak velký skok bude korigován. Taky se nesnažte nakoupit na nižších cenách, než opravdu dojde k breakoutu. Pak by strategie průrazu linií a tvarů grafů ztrácela smysl - obchodovali byste jinou strategii a v tomto případě měli vysokou pravděpodobnost, že za chvíli projede cena hranicí stop-lossu, že vyprodáte a budete mít ztrátu. Při správném průrazu se cena akcie rychle dostane do vyššího pásma.

 

3. Nastavte si stop-loss


Ještě před nákupem si nastavte stop-loss. Nesmí se vám stát, že jej nebudete mít nastavený. Nikdy neváhejte s prodejem akcie, jestliže se graf ceny vrátil pod průraz. Tím samotný průraz ztrácí smysl. Takovýmto postupem omezíte své ztráty z obchodu, stop-loss nastavte tak $1 až $2 pod nákupem, resp. 1% až 5% pod nákupem. Více o stop-loss v samostatném článku na těchto stránkách. Když akcie po nákupu začne klesat, prodejte ji co nejdříve, třeba 10 minut po nákupu. Nemá cenu držet akcii, když její cena neroste, prodejte ji. Koupíte akcii jinou nebo si tu stejnou koupíte znovu, až bude mít sílu růst.

 

4. Nastavte stop nad nákupní cenu


Jakmile se cena nakoupené akcie posune dál od nákupu a tvoří novou, vyšší formaci, nastavte váš stop-loss nad nákupní cenu. Tím si zajistíte jistotu, že na daném obchodu neproděláte. (Za předpokladu, že máte minimální poplatky za obchod, např. při obchodovaní přes Interactive Brokers (IB). Na našich stránkách si o IB přečtěte více.)

 

5. Naučte se rozpoznávat a obchodovat falešné průrazy


Pokud dojde k průrazu grafové formace, ale nenásleduje podstatný nárust objemu obchodu, obvykle se jedná o tzv. falešný průraz (false breakout). Ukončete obchod raději téměř bez zisku (tedy především bez ztráty) a vyčkejte na novou vhodnou příležitost. Pokud jste aktivní spekulant, můžete vstoupit do short pozice, protože lze očekávat, že se cena vrátí zpět do své grafové formace.

 

6. Prodávejte, když se zájem obrací nebo je nezdravé očekávání před ohlášením výsledků


Počítejte s tím, že cena akcie může spadnout, a to velmi rychle. Naučte se rozpoznávat obrácené tvary grafů (dvojitý vrchol, formace hlava a ramena), vrcholy paraboly a slábnutí zájmu o akcii (divergence grafu ceny a oscilátorů). Průběh ceny grafu a objem obchodů vám řekne, kdy máte prodat (nebo dokonce přejít na tzv. short stranu obchodování - spekulace na pokles ceny). Rovněž je vhodné vyprodat akcie před datem vyhlášení výsledků společnosti, trh žije v napětí a očekávání, obvykle je velmi volatilní (rozkolísaný), cena akcie častokrát skočí o více jak 10 %, ale obtížně se odhaduje, kterým směrem.

 

7. Vezměte si část zisku


Když vám akcie vydělává přes 20 %, vyprodejte polovinu držení dané akcie. Získáte tak jistotu, že už máte nějaké peníze v kapse, že máte konkrétní zisk. Pamatujte, že dokud není prodáno, jsou zisky pouze virtuální, ještě nejsou vaše a mohou se pohybovat nahoru i dolů.

 

8. Držte jen nejlepší akcie


Držte ty nejsilnější akcie, které vám rychle rostou. Vyprodejte pomalé akcie nebo akcie, jež se točí pořád na stejné cenové hladině. Nezapomeňte, že akcie jsou dobré jedině tehdy, když rostou. Toto je obchodování, akcii nedržíte jenom z důvodu oblíbenosti daného titulu nebo čekání na změnu.

 

9. Jděte s trendem


Jestliže je na trzích dlouhodobý růstový trend, spekulujte na růst ceny (tzv. long pozice). A naopak, jestliže je na trzích klesající trend, spekulujte na pokles ceny (tzv. short pozice). Nemá smysl jít proti trendu, říká se „nechytejte padající nůž“ - nevíte, kam až může cena klesnout, žádné dno není dostatečně hluboké. Trend vám užírá výdělek a výrazně zvyšuje riziko, že se vývoj akcie dál s trendem poveze a vás brzo vyloučí stop-loss. Sledujte naše aktuální NH-NL grafy pro odhad trendu.

 

10. Učte se obchodovat s malými částkami


Vyzkoušejte si řadu obchodů nejprve jen s malými částkami, naučíte se tím dodržovat pravidla, pochopíte ovládání softwaru a chování burzy. Mějte na paměti, že trh se pohybuje ve vlnách, můžete trefit zrovna na několikatýdenní korekci nebo naopak na silný růstový trend. Vždy nějakou dobu trvá, než přijde ten správný moment, kdy se najde a nakoupí ideální akcie, která vám vydělává desítky procent.

 

11. Nevrhejte se do každého obchodu, ale vyčkejte na správnou chvíli


Neptejte se, kolik na daném obchodu vyděláte a zda byste nemohli vydělat víc, jestli jste nemohli nakoupit za nižší cenu a prodat za vyšší - tím se zbytečně trápíte. To není ani cílem, to není strategie. Soustřeďte se na samotné obchodování, na dodržování postupů a pravidel. Když to budete dělat dobře, peníze přijdou, nejprve však musíte přestat chybovat. Budete nakupovat akcie při průrazech, tedy častokrát za relativně vysoké ceny, ale právě v momentu, kdy má cena akcie obrovskou sílu a pravděpodobnost růstu, a to je cíl. Máte tak velkou šanci, že se na růstu kus a rychle svezete. Nakupujte, když začínají nakupovat velké instituce, což poznáte právě z objemu.

 

12. Nehledejte složité nástroje a pákové efekty, nevěřte pohádkám


Neobchodujte na margin, nepůjčujte si peníze, dokud nejste sami experty v obchodování. Obchodujte zpočátku raději na long (spekulace na růst). Budete možná občas ovlivňováni různými obchodními domy a burzovními zprostředkovateli k různým pákovým instrumentům a derivátům. Podobně jako různá doporučení analytiků, jimž chybí konkrétní strategie, vás pouze motivují do obchodování, protože z toho od vás získávají poplatky. Nevěřte na pohádky o automatickém obchodování. Neztrácejte čas hledáním nějakých konstant do zázračných vzorců obchodujících historii. Nehledejte složité instrumenty, strategie a nástroje.

 

 

Obchodni strategie