ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Jak obchodovat

 

Tento článek je o on-line obchodování akcií na světových burzách. O tom, jaké minimální hardwarové a softwarové vybavení potřebujete, jaké musíte nebo nemusíte mít znalosti a vzdělání, jak vlastně začít. Přestože se zaměřujeme na obchodování společností obchodovaných na burzách v USA, stejná pravidla platí i pro burzu v Praze nebo pro obchodování měn, komodit, obcí či jakýchkoliv derivátů finančního trhu. U likvidních aktiv jsou pryč doby, kdy jste zadávali obchodní příkazy osobně nebo telefonicky. Modernější nástroje už jsou naštěstí dostupné prakticky všem. Přístup přes internet se chápe jako standard, a dokonce i zadání obchodního příkazu na burzu světového významu je dílem okamžiku namísto čekání desítek sekund či minut jako dříve. Přesto, nebo právě proto, musíme dbát na bezpečnost, kvalitu a znalosti. Světové burzy jsou propojeny, mají globální vazby a jsou čím dál rychlejší.

 

 

Požadavky na hardware a software

 

 

Hardware

 

Zjednodušeně můžeme napsat, že požadavky na hardware splńuje každý nový počítač. Pro kvalitní práci doporučuji procesor o rychlosti nejméně 1 GHz, operační paměť 512 MB, harddisk s obsahem 80 GB a samozřejmě síťovou kartu pro připojení k internetu. S méně výkonným počítačem lze obchodovat přes internetový (webový) prohlížeč, ale tím již ztrácíte na komfortu a rychlosti. Pro komplexní sledování vývoje grafů, zpráv a obchodování se vám budou hodit dva monitory nebo rovnou dvě nezávislé sestavy.

 

Software

 

Kromě standardního vybavení počítače, jako je operační systém (Windows XP, Windows Vista, Linux, MacOS), internetový prohlížeč (Mozilla, FireFox, Opera, Internet Explorer), kancelářský balík (MS Office, OpenOffice) a podobně (emailový klient, něco proti virům), dále potřebujete:

 

 

Zajímáte-li se o užitečný software přímo stažitelný z internetu, nepřehlédněte stránky Užitečné zdroje na internetu.

 

Připojení k internetu

 

Pro on-line obchodování je samozřejmě nutností internet. Kvalitní připojení k internetu považuji za základ. Na druhou stranu je pravda, že lze obchodovat i přes mobilní telefon a třeba i přes pomalý protokol GPRS (ale dosažitelný kdekoliv, kde má pokrytí mobilní operátor). Podstatné je nemít výpadky. Dostačující rychlost připojení pro pohodlnou práci začíná od rychlostí 512/512 kbit/s.

 

 

Znalosti, vzdělání a psychická odolnost

 

 

Potřebné vzdělání

 

Znalosti a vzdělání jsou základem úspěchu, ale určitě není podmínkou mít pro technické obchodování na burze právě vzdělání ekonomického směru. Výhodou je znalost angličtiny, orientace na internetu a matematické myšlení (chápat statistiku), případně pro hledání vlastních indikátorů jsou užitečné zkušenosti s programováním, protože se pak rychleji orientujete a jste schopni své myšlenky zadat do počítače pro zpětnou analýzu. Obchodovat na burze může kdokoliv, kdo tomu chce věnovat odpovídající přípravu a práci. Je třeba najít si strategii a postupy, jež vám vyhovují, nebo si rovnou přečtěte a vyzkoušejte Pravidla naší strategie.

 

Stress při obchodování

 

Asi největším oříškem je zvládat obchodování psychicky. To vás ale v žádné škole nenaučí, musíte to vyzkoušet, musíte se na to připravit, musíte to zvládnout. Jistotu a relativní klid získáte až praxí. Jste ovládáni základními emocemi, jako je strach a sklíčenost z neúspěchu nebo opačně neodpovídající euforie z pár úspěšných obchodů. Snad ještě horší než ztráta nějakých financí je, když vás burza zlomí a už obchodovat nechcete. To je opravdu škoda, protože obchodování na burze je skvělá zábava a zajímavá práce. Bohužel takto končí hodně pokusů o tradování. Stejně jako v jakémkoliv jiném podnikání máte i v tomto oboru riziko, stres a nevyhnutelnost přípravy. Až když opravdu dobře zvládnete své obchodní postupy, až když jim budete rozumět a na stovkách reálných obchodů si je ověříte, potom konečně získáte nadhled.

 

Pravěpodobnost úspěchu

 

Ideální by bylo nakupovat na minimech a prodávat na maximech, ale tak jednoduše to nejde, musíte hledat takové momenty k nákupu, jež mají největší pravděpodobnost pro okamžitý růst. To je právě cílem naší strategie. Když v dané chvíli cena neroste, tak akcii prodávám, jestliže naopak (tedy podle očekávání) roste, nechám vytvořit další formaci a posunu stop příkaz nad nákupní cenu a nechám dál akcii růst. Možná to zní jednoduše, ale právě pro začínající tradery je to obtížný moment, s nímž se težko srovnávají, protože v řadě případů mají nakupovat právě na maximech! Přitom by rádi nakupovali za levné ceny. Tradování je založeno na pravděpodobnosti, nikoliv na přání! A nezpomeňte také, že platí: trend is your friend.

 

 

Strategie, pravidla a tvary grafů

 

Než se pustíte do obchodování, přečtěte si ještě tyto články:

 

 

Obchodni strategie