ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Komodity

 

 

Komoditní kontrakty

 

Komodity se obchodují po celých kontraktech. Kontrakt je dohoda o nákupu nebo prodeji dané komodity za stanovenou cenu ke konkrétnímu datu v budoucnosti (proto používáme anglické označení futures). Obchodovanou komoditou mohou být drahé kovy, energie, obilniny, akciové indexy nebo třeba měny.

 

Cena komodity

 

Cena komodity je určena nabídkou a poptávkou. Nabídka a poptávka se samozřejmě v průběhu času mění. Ovlivňují ji jak příčiny spekulativní, tak fundamentální.

 

Zlato a stříbro

 

Když se světem šíří obava o světové měny, jako je USD nebo EUR, roste cena zlata. To je po stovky let vnímáno jako světová rezervní měna. Do zlata si lidé ukládají své úspory.
Stříbro není rezervní měnou jako zlato, ale i tak se jedná o drahý kov, proto podléhá podobným vlivům. Oproti zlatu je stříbro více ovlivněno spekulanty.

 

cena zlata - komodity
cena zlata za březen až září 2011

 

Ropa

 

Ropa je obchodována v amerických dolarech. Když roste cena USD, obvykle klesá cena ropy. Samozřejmě cena ropy je dále ovlivněna poptávkou a obavou o tuto poptávku. Je-li na trzích strach ze slábnoucí ekonomiky, roste obava o schopnost nakupovat pohonné hmoty. Naopak roste-li ekonomika, roste i obava z nedostatku světových zásob ropy, tudíž cena ropy roste.

 

cena ropy
cena ropy za březen až září 2011

 

Měkké komodity

 

Na dolaru méně závislými komoditami jsou kukuřice, cukr, pšenice, rýže, kakao, káva, sója a podobně. Názory na budoucí cenu těchto komodit ovlivňuje i počasí a jeho předpověď či politická stabilita a podpora v zemích, které tyto komodity produkují.

 

Traderům doporučujeme

 

Mezi tradery je obchodování komodit velmi populární. Jeho výhodou je vysoká likvidita (stále je od koho nakupovat a komu prodávat), volatilita (jen pohyby ceny mohou generovat zisky) i psychologická blízkost k danému podkladovému aktivu (vzbuzuje pocit, že obchodník dané komoditě rozumí).

 

Doporučujeme obchodovat komodity přes Interactive Brokers, oceníte rychlost zpracování i nízké poplatky za nákup a prodej. Obchodovat můžete i přes české brokery a obchodní domy, které nákup zprostředkují, počítejte ovšem s tím, že poplatek za obchod i rychlost transakce je o řád horší než u IB.

 

Komodity, které byste neměli přehlédnout

 

ETF