ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Jak investovat

 

 

Investovat nebo obchodovat?

 

Investicí rozumíme dlouhodobou záležitost s cílem zhodnocení vložených prostředků. Spekulujeme na růst v dlouhém časovém horizontu, řekněme v rozsahu 6 měsíců až desítek let. V tomto případě jste investor.

 

Naopak obchodováním chápeme spekulování na růst nebo pokles, samozřejmě opět s cílem zisku, ve výrazně kratším časovém období, řekněme 20 sekund až 6 měsíců. V tomto případě jste trader.

 

K dobré investici potřebujete dobré portfolio, které bude založené na dlouhodobě kvalitních aktivech. V případě investic do akcií doporučuji investovat do cenných papírů společností s nadnárodní působností a historií alespoň několika let, průběžným rostoucím ziskem a produktem nezávislým na aktuální politické situaci.

 

 

Kolik investovat?

 

Investování i samotné obchodování jsou rizikové záležitosti, zvláště pokud nedodržíte jistá pravidla nebo si myslíte, že záleží jen na štěstí. Doporučuji proto, abyste investovali pouze ty prostředky, které by v případě ztráty (řekněme 50%) nemohly ohrozit váš domácí nebo firemní rozpočet. Postupujte tak alespoň do doby, než budete investování rozumět a budete je mít opravdu pod kontrolou.

 

Dalším rizikovým faktorem je skutečnost, že když se vám daří, získáte snadno pocit, že celé problematice už rozumíte, a začnete do investování nebo obchodování dávat více a více peněz. Dejte si v tuto chvíli pozor a zvažte možná rizika a důsledky vašich nových rozhodnutí.

 

 

Diverzifikace rizika - portfolio

 

Zásadní vlastností portfolií je možnost vytvářet investice s menším rizikem, než jsou rizika jednotlivých titulů zastoupených v portfoliu. Důvodem této diverzifikace jsou záporné korelační vazby mezi zastoupenými tituly.

 

Osobně se o diverzifikaci portfolia nesnažím, záporné korelační vazby vždy uberou zisky. Investuji tam, kde je rostoucí tendence.

 

 

Do čeho investovat?

 

 

Vzdělání

 

Možná se vám to bude zdát jako fráze, ale navrhuji investovat v první řadě do vzdělání. Studujte, učte se, testujte (zkuste si objednat naše předplatné, které vám podstatně pomůže a ukáže jednu z konkrétních cest). Investice do vzdělání se vždy vyplatí. Naučíte se něco nového a v nejhorším případě zjistíte, kudy pro vás cesta nevede. Ušetříte tak ale své finanční prostředky, které byste jinak jen bezhlavě dali všanc. Investicí do vzdělání nikdy nic nepokazíte.

 

 

Nemovitosti

 

Nemovitosti jsou dalším typem investic, jež mají v Evropě stále smysl. Ať už jsou to byty, domy, pozemky, tovární haly, kancelářské prostory nebo třeba vinice. Přestože v současné době vidíme různé průběhy hypotečních krizí, jedná se pořád o investice, kdy máte při určité znalosti zajištěnou relativně bezpečnou ochranu vložených peněz. Není to až tak náročné na čas a doporučuji to jako investici dlouhodobou. Musíte sice počítat s průběžnými náklady, ale na druhou stranu můžete z pronájmu vytěžit pěkné zisky (samozřejmě za předpokladu, že seženete nějakého zájemce). Domnívám se však, že boom nemovitostí končí.

 

 

Umění, šperky, víno

 

Umění, šperky nebo víno představují další možnosti investování. V těchto případech však musíte počítat s malou až minimální likviditou. Z minimální likvidity pak plyne problém (pro někoho výhoda) určení aktuální tržní ceny. Dobře si zvažte, kdy, kdo a za jakých podmínek od vás tento majetek odkoupí. Nepodaří-li se vám najít vhodného kupce, umění, šperky či víno nebudou zhodnocující se investicí, ale stanou se jenom drahým sběratelským koníčkem. Když už investovat do drahých kovů, tak třeba formou veřejně obchodovaných ETF (GLD).

 

 

Akcie, ETF, komodity, obce, různé deriváty finančního trhu

 

Akcie, ETF, komodity, obce, různé deriváty finančního trhu, to jsou možnosti investic, pro něž je naopak typická celkem vysoká likvidita. V daný moment mají jasnou tržní cenu, takže se nemusíte obávat, jestli se jich vůbec někdy zbavíte. Já investuji do akcií a ETF, jsou to likvidní, relativně bezpečné varianty investování. Komodity neobchoduji přímo, investuji do nich formou korelovaných ETF a obchodováním společností, které tyto komodity vyrábí nebo zpracovávají.
Akcie a ETF jsou hlavním tématem těchto stránek. Dále se o nich dočtete v článcích Akcie a ETF.

 

 

Termínované vklady, spořicí účty

 

Tuto investici můžeme v současné době považovat za téměř bezpečnou, ale co to je za investici, když sotva pokryje znehodnocení způsobené inflací, že?

 

 

Investice do fondů

 

Tento způsob investování se u nás rozrůstá, protože patří k nejjednodušším možnostem, jak odložit peníze a nechat jiné, aby se o ně starali. Fondů existují různé druhy, ale většinou nesplní očekávání: buď jsou různě zajištěné, a tudíž vydělají asi jako úrok v bance, nebo jsou naopak docela volatilní (podkladem jsou akcie), ale investor musí počítat s tím, že chvíli je v plusu, chvíli v minusu. Je obtížné najít správnou chvíli pro prodej. Pro člověka nezvyklého na kolísání trhů to mnohdy dopadne tak, že je nejprve spokojený, protože trhy rostou a má virtuální zisk, ale neví, kdy prodat. Když se potom trh obrátí a investor se dostane pod svou nákupní cenu, vyprodá až v tento moment a nic nevydělá, nebo mu dokonce vznikne ztráta. Případně ztrátu pouze sleduje, třeba několik měsíců, ale je čím dál více a více v minusu. Když to vydrží ještě déle, možná se konečně vrátí na svou původní nákupní cenu (tj. aby nebyl ve ztrátě) a po několika měsících nebo letech čekání okamžitě prodá při výdělku pár korun. Sotva tak ale pokryje poplatky fondu a inflaci.

 

Investicím do současných běžných fondů se bráním z důvodů vysokého poplatku a nepružnosti. Vysokým poplatkem (vstupním či jakýmkoliv jiným) se fondy brání fluktuaci peněz zákazníků. Právě poplatky totiž tvoří příjmy fondu. Zisky pro klienty jsou důležité do srovnávacích tabulek, aby fond přilákal další klienty do následujících let. Nepružnost pak znamená, že při uzavírání obchodu vám nikdo nedokáže přesně sdělit cenu, protože ta se vypočítává až se zpožděním.

 

Rozumným investováním do fondů je dle mého názoru investice do ETF (Exchange-Traded Funds), tedy do fondů obchodovaných na burze. Jsou totiž bezpečné, pružné a s minimálním poplatkem za obchod. Více viz můj článek: ETF.

 

Dále by vás mohly zajímat kapitoly Jak obchodovat, Rady a varování a Naše strategie.

 

 

jak_investovat