ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

Interactive Brokers - časté dotazy a odpovědi

 

 

Jaký je rozdíl mezi DEMO verzí a PaperTrading TWS?

 

Demo verze TWS je jen ukázka obchodní aplikace, která neposkytuje pravdivá ani kompletní data z trhů. Můžete si ji zadarmo a bez jakékoliv registrace spusit rovnou z internetu ze stránek IB. Naopak PaperTrading je plnohodnotný účet s virtuálními penězi. PaperTrading je ideální pro seznámení se s ovládáním aplikace, a to včetně kalkulací poplatků, reálných dat z trhů i on-line grafů. PaperTrading účet je taky zdarma, ale můžete si o něj zažádat až po otevření ostrého účtu u IB.

 

 

Jak dlouho jdou peníze z ČR na účet u IB a obráceně?

 

Záleží na vaší bance. Obvykle jsou peníze v obou směrech připsány v rozsahu 12 hodin až 4 dnů.

 

 

Ceny za obchod jsou o řád menší než u mého současného brokera v ČR, jsou nějaké další poplatky?

 

Veškeré poplatky najdete na stránkách IB, i když mohou vypadat trochu komplikovaně. Cena za obchod je opravdu výrazně menší, než znáte z českého prostředí. Např. nákup 200 ks akcií (třeba společnosti Google) v USA vás bude stát na poplatcích maximálně 1,30 USD. Podobně levné jsou i komodity, opce nebo obchodování na burzách v Evropě. Co se dalších poplatků týče, pokud obchodujete, nemusíte platit nic víc. V opačném případě vám bude účtován poplatek 10 USD/měsíc za neaktivitu a příp. 10 USD/měsíc za data z USA. Chcete-li mít jistotu, kolik vám IB zaúčtuje za obchod, vyzkoušejte si danou transakci provést v PaperTradingu. Simulace je velmi přesná, a to včetně vyčíslení poplatků.

 

 

Má společnost InteractiveBrokers v ČR nějaké zastoupení?

 

Ne, nemá. Některé české společnosti zprostředkovávají obchody přes IB - ovšem za vyšší poplatky a nižší technické i legislativní zabezpečení.

 

 

Nejsem trader, chci pouze dlouhodobě investovat, je IB vhodná volba?

 

Podle mého názoru nemá smysl otevírat účet u IB, pokud realizujete jeden obchod za měsíc, nebo dokonce ještě méně. V tomto případě pro vás není výše poplatků za obchod klíčová, stejně tak kvalita obchodního softwaru.

 

 

Kolik peněz si mám poslat na IB účet při otevírání účtu?

 

Na IB účet si pošlete přesně takovou částku, kterou jste uvedli při vyplňování registračního formuláře. Pro založení účtu je potřeba 10000 USD. Pro intradenní obchodování akcií v USA musíte mít na účtu alespoň 25000 USD. Počítejte s tím, že první obchody nemusí být úspěšné; pokud chcete obchodovat intradenně, pošlete si částku raději vyšší. Čím více peněz na účtu budete mít, tím snadněji je rozdělíte do jednotlivých obchodů, čímž částečně snížíte riziko ztráty. Zeptejte se ve své bance na bankovní poplatky za zahraniční platbu, obvykle od určité částky již nerostou.

 

 

Co znamená obchodovat intradenně? Pokud mám na svém účtu méně než 25000 USD, tak mi nedovolí držené akcie prodat?

 

Intradenní obchodování znamená, že nakoupený investiční nástroj ještě ten stejný den prodáte. Omezení intradenního obchodování se týká všech akcií obchodovaných na burzách v USA, není to specialita IB. Společnost InteractiveBrokers toto omezení respektuje a hlídá obchody klientů, kteří mají malý účet. Konkrétně to spočívá v tom, že klientům s obchodním účtem s hodnotou nižší než 25000 USD IB nedovolí zahájit obchod, pokud v průběhu jednoho týdne proběhly tři intradenní obchody. Samozřejmě vaše portfolio můžete vyprodat kdykoliv.

 

 

Za cenu 10 USD/měsíc získávám data on-line? Tj. kurz se neustále na grafu vyvíjí bez nutnosti kliknutí?

 

Ano, data z trhu vidíte v reálném čase, grafy běží, ceny i objemy obchodů se mění před očima bez jakékoliv interakce. Můžete dokonce vidět i hloubku trhu, tedy čekající nabídky, poptávky a párování obchodů.

 

 

Je možné s IB obchodovat na burzách v Evropě?

 

Ano, s IB lze obchodovat na 90 burzách po celém světě, samozřejmě včetně Evropy. Přes IB nelze obchodovat na BCPP.

 

 

Jak mám s IB začít, pomůžete mi?

 

Osobní konzultace až do odvolání neposkytujeme, ale pokud chcete začít obchodovat přes IB, tak to není zase tak složité. V jednom okně si otevřete Popis založení účtu u Interactive Brokers a ve druhém vyplňujte registrační formulář. Když si nebudete vědět rady, zavolejte nebo napište email.

 

Žádost o účet u Interactive Brokers zahájíte kliknutím na odkaz zde:
https://www.interactivebrokers.com/
V samostatné záložce vašeho prohlížeče se otevře zabezpečené spojení s IB
a uvidíte první stránku registračního formuláře.

 

Společnost Interactive Brokers nemá v ČR pobočku nebo oficiální zastoupení. Jako první v Evropě získal trader Mgr. Miroslav Hrad po letech vzájemné spolupráce s Interactive Brokers status IB Partner Referrer, který vidí do procesu vámi zakládaného účtu u IB. Může vám tak účinně pomoci. Zároveň však nemusíte mít obavu, váš účet je zcela veden na vaše jméno, všechny soukromé údaje vidíte pouze vy a samozřejmě všechny finanční prostředky spravujete taky pouze vy. Vaše jistota je založena na vztahu přímo mezi vámi a Interactive Brokers. Mezi vámi a Interactive Brokers nestojí žádný prostředník.

 

Pozor, občas se někdo vydává za pobočku/zastoupení/počeštění Interactive Brokers nebo platformy TWS v ČR nebo SR, obvykle to znamená několikanásobné zvýšení poplatků a celkově velké riziko, buďte proto opatrní.

 

Registrací přes uvedený odkaz získáte označení Referred Client: my tak máme nárok na provizi a vy se na nás po dobu až tří let můžete obracet, když budete potřebovat jakoukoliv radu ve věci Interactive Brokers. Zdarma vám poradíme při zakládání účtu, zadávání příkazů i se základy obchodování, samozřejmě pomůžeme i s případným rušením účtu a podobně.