ib
Žádost o účet u IB Kontakty

 

 

ETF

 

ETF - fondy obchodované na burze

 

ETF (Exchange-Traded Funds) jsou indexové fondy, které jsou veřejně obchodované na akciových burzách. V současné době již výrazně konkurují otevřeným podílovým fondům. Podobně jako akcie se obchodují na hlavních velkých burzách. Pro investory jsou praktickým nástrojem, pomáhají investorům se zaměřit na to důležité, vybrat si požadované podkladové aktivum, a to při minimálních poplatcích a okamžitém vypořádání.

 

ETF zrcadlí hlavní indexy i komodity

 

ETF zrcadlí hlavní indexy akcií včetně

 

Existují ETF i pro velké nebo malé společnosti USA, realitní společnosti, nadnárodní akcie, bondy, ropné společenosti, zlato, společnosti různých kontinetů. Užitečná pro vás může být i informace, že ETF se emitují jak pro spekulaci na růst (long pozice), tak pro spekulace na pokles (short pozice). Některá ETF jsou korelovaná s podkladovým aktivem s dvojnásobnou rychlostí. Takže si v každé době můžete vybrat.

 

Přínos ETF

 

ETF se obchodují ihned

 

Podstatným rozdílem oproti běžným fondům je ta skutečnost, že je můžete obchodovat výrazně flexibilněji. Prakticky tak ETF nakupujete a prodáváte bez zpoždění v běžných obchodních hodinách burzy. Naopak tradiční smíšené fondy přijmou váš požadavek v průběhu obchodních hodin, ale finální cenu vám vypočtou až druhý den z konečných cen obchodního dne, kdy jste obchod požadovali.

 

ETF jsou mnohem levnější

 

V běžném podílovém fondu po vás budou chtít poplatky tak od jednoho procenta do čtyř procent. Jejich cílem je samozřejmě vydělat na poplatcích a zároveň tím získávají jistotu, že nemůžete se svou investicí moc spekulovat, opakovaně prodávat a nakupovat, protože se vám to kvůli tomu nemůže vyplatit.

 

Naopak ETF obchodujete přímo na burze za ceny, které vám nabízí váš broker. Cena za obchod je úplně stejná, jako v případě obchodování akcií jakéholiv jiné společnosti. Můžete mít tak nákup nebo prodej jednoho cenného papíru za 0.005 USD, resp. 200 ks za jeden dolar. Můžete používat libovolné strategie, obchodovat na margin, spekupovat na růst i pokles.

 

Bezpečnost

 

Pokud věříte běžným podílovým fondům, tak o bezpečnost ETF nemusíte mít obavu. Jedná se o důvěryhodný nástroj, který přesně nakupuje nebo prodává požadované podkladové aktivum, které tak kopíruje cenu aktiva a s vývojem trhu koreluje. ETF jsou výrazně komplexnější entitou než běžné fondy. Po právní stránce jsou ETF podmnožinou běžných fondů, a musí splňovat přísnější pravidla pro obchodování na světových burzách.

 

Investorům doporučujeme

 

V USA jsou ETF velmi populární; mají tam největší výběr i tradici. Vzhledem k vysoké flexibilitě a nízkým poplatkům jsou používány širokou veřejností i velkými institucemi. Jsou vhodné jak pro obchodování, investování i hedge fondy, či vlastní zajištění investic.

 

Doporučujeme obchodovat ETF přes Interactive Brokers, oceníte rychlost zpracování i nízké ceny. Samozřejmě nemusíte si zřizovat účet u IB a můžete obchodovat přes české brokery a obchodní domy, které vám nákup zprostředkují, ale to se bohužel v kritériích cena i rychlost dostáváte na hodnoty, které jsou více než o řád horší.

 

ETF, které byste neměli přehlédnout